ОБИЉЕЖЕНА ГОДИШЊИЦА ХРВАТСКОГ ПОГРОМА НАД СРБИМА ЗАПАДНЕ СЛАВОНИЈЕ 1995. ГОДИНЕ

Post Date: 29/04/2024

ОБИЉЕЖЕНА ГОДИШЊИЦА ХРВАТСКОГ ПОГРОМА НАД СРБИМА ЗАПАДНЕ СЛАВОНИЈЕ 1995. ГОДИНЕ

Служењем парастоса и полагањем вијенаца и ружа на спомен-обиљежје посвећено погинулим Србима Западне Славоније, у Градишци је  обиљежена 29. годишњица „Хрватског погрома над Србима Западне Славоније 1995. године“.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик је истакао да парају ријечи да за злочине над Србима Западне Славоније нико није одговарао.

„Важно је да смо одредили овај дан и окупљамо се како би дали почаст жртвама и показали да смо као народ одговорни. Да позовемо на мир, одбацимо мржњу и искажемо жељу да градимо будућност, каква нама одговара и какав је наш интерес“, рекао је предсједник Републике Српске Милорад Додик.

Вицеконзул у Генералном конзулату Србије у Бањалуци Дејан Зафиров истакао је да Србија никада није ниподаштавала туђе жртве и да ће увијек тежити правди. „Ране након толико година нису зацелиле, а нове се отварају изнова“, рекао је Зафиров.

Предсједник Удружења Срба протјераних из Западне Славоније Крсто Жарковић истакао је да је у првом егзодусу 1991. године простор Западне Славоније напустило 68.000 Срба под притиском хрватских снага, да су у периоду 1991. до 1995. године убијене 1244 особе, а да је 1. маја 1995. године извршена агресија на српску област Западна Славонија у саставу Републике Српске Крајине, у вријеме када је ова област била под заштитом УН.

Градоначелник Градишке Зоран Аџић истакао је да је за Србе  из Западне Славоније пут спаса на ријеци Сави постао пут насиља и смрти и да је то највећа опомена, те да су данас потребни јединство и јачање Републике Српске и њених институција. „Ово је највећа опомена да требамо бити будни увијек и да будуће генерације, ношене новим временима требају градити мостове суживота и разумијевања, али увијек водећи рачуна о идентитету и интересу свога народа“, истакао је градоначелник Аџић и додао да сарадњу са добронамјерним људима не искључујемо.

Градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић истакао је да је важно да се подржи пројекат визуелног архива српског страдања јер свијет треба да види колективну српску жртву и да су Срби ти који гледају у будућност. Он је додао да ће Град Бањалука заједно са институцијама Српске направити заједничко спомен обиљежје и пројекат визуелног архива српског страдања.

Вијенце и руже на спомен-обиљежје положили су предсједник Републике Српске Милорад Додик, министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Данијел Егић, делегација Народне скупштине Српске, изасланик српског члана Предсједништва БиХ, вицеконзул Конзулата Србије у Бањалуци, српски представници у институцијама БиХ, руководство Градишке и сусједних градова, породице Срба страдалих у западној Славонији, представници Удружења Срба протјераних из Западне Славоније, удружења проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата, делегација Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука, те представници градских удружења и грађана.

У акцији „Бљесак“ за само 36 часова протјерано је 15.000 Срба,  убијено 283 Срба, од којих 107 цивила међу, којима и 12 дјеце.